LKA

GENEROLO JONO ŽEMAIČIO LIETUVOS KARO AKADEMIJOS BIBLIOTEKA


Rekomenduoja


KARIŪNAMS REKOMENDUOJAMOS PERSKAITYTI KNYGOS:

McDonough, J. R. (2003).  Platoon leader : A memoir of command in combat . Ballantine books.  

Pulkininkas J. R. McDonoughas sukūrė patrauklų pasakojimą apie savo pirmąją komandą – JAV būrį, dalyvaujantį „strateginio kaimelio“ programoje. Jis patyrusio pasakotojo žvilgsnį sutelkė į detales, žmones ir įvykius. Kaip teigia autorius, jis  neturėjo tikslo parašyti, galutinės  Vietnamo konflikto istorijos. Šiuose memuaruose nebandoma nuslėpti bjauriosios karo pusės, jausmų, kurie kyla prieš tuos, kurie nuolatos bando tave nužudyti, ir sudėtingų pasirinkimų be laimėjimų, su kuriais dažnai susiduria vadovybė

Dupuy, T. N.  (1977).  A genius for war : The German army and general staff, 1807-1945. Prentice-Hall.

Knygoje pateiktas požiūris į Vokietijos karinės galios suvokimą. Nuo tada, kai Frydricho Didžiojo kariuomenės iškovojo savo pergales XVIII amžiaus viduryje, Prūsijos ir Vokietijos kariuomenės nustatė karinio meistriškumo standartą, su kuriuo susiduria visos kitos kariuomenės. Šioje plačiai pripažintoje knygoje nagrinėjamos vokiečių karinių pajėgų meistriškumo priežastys. Didžioji dalis šių įgūdžių priskiriama Prūsijos ir Vokietijos generaliniam štabui. Autoriaus hipotezės yra pagrįstos vokiečių pergalių ir pralaimėjimų analizėmis. 

KULJU, Mika. Stebuklas prie Talio ir Ihantalos: lemtingas Suomijos mūšis.
Vilnius: Briedis, 2018. ISBN 9789955266471.

Šioje knygoje pasakojama apie kruvinas 1944 m. birželio pabaigos – liepos pradžios kovas Karelijos sąsmaukoje, į šiaurės rytus nuo Vypurio (dab. Vyborgas). Ten buvo sprendžiamas Suomijos likimas. Prieš maždaug 50 tūkst. suomių karių stojo triskart gausesnės, galinga karo technika aprūpintos sovietų pajėgos, apsvaigintos pergalių prieš vokiečius. Tai buvo vienas didžiųjų Raudonosios armijos puolimų – vadinamųjų „dešimties garsiųjų Stalino smūgių“ – Vyborgo–Petrozavodsko operacija, turėjusi pasibaigti besąlygišku Suomijos kapituliavimu.
Neįtikėtinomis pastangomis, pasinaudojus sudėtingu reljefu ir sumania gynyba, suomiams, padedamiems negausių vokiečių ir švedų savanorių padalinių, pavyko atremti masinį puolimą.
Liudininkų atsiminimais grįsti pasakojimai apie Talio ir Ihantalos kovų dalyvius detaliai atskleidžia didžiojo mūšio eigą. Knygoje rašoma apie konkrečius asmenis: pėstininkų seržantą, slaugę, už bailumą sušaudytą kareivį, suomiams padėjusį vokiečių pilotą, švedų savanorį ir net Sovietų Sąjungos maršalą. Autorius nevaizduoja prieš galingą sovietų kumštį kovojusių suomių nei antžmogiais, nei supermenais. Tai tokie pat žmonės, turintys savo dorybių ir silpnybių, ne tik narsūs, bet ir jaučiantys baimę, nusivylimą, praradę viltį. Atskiros, viena į kitą nepanašios istorijos tarsi susidėlioja į didelę mozaiką.

MINIOTAITĖ, Alisa ir Ignas STAŠKEVIČIUS. Lyderystė.
Vilnius: Tyto alba, 2019. ISBN 9786094663925.      
Du lyderystės praktikai – Alisa Miniotaitė ir Ignas Staškevičius – kartu ieško atsakymo į lyderystės „kaip“. Kaip tapti lyderiu, kaip vesti žmones pirmyn, kaip padaryti, kad žmonės tave sektų, kaip pasiekti tikslą. Diskutuodami ir dalydamiesi patirtimi, autoriai žvelgia į lyderystės reiškinį pro skirtingų teorijų akinius. Iš jųdviejų spalvingo pokalbio atsiradusios įžvalgos įkvėps tikslų siekiančius vadovus, padės norintiesiems tapti lyderiais, jaudins tiesiog smalsius skaitytojus.Lyderystė ir jos supratimas turi būti viduje. Jeigu norėsi būti antras, nieko nepasieksi. Mes, lietuviai, turime būti lyderiai, turime eiti į priekį, o ne skųstis, kad mus kas nors aplenkė. Šios knygos autoriai yra darbais įrodę, kad geba ne tik kurti vizijas, bet ir jas įgyvendinti. Gulėdamas lovoje didelių strategijų nesusapnuosi, lyderystei reikia strateginės drausmės, atvirumo pokyčiams, kūrybingumo ir noro būti geriausiam.

OVEN, Mark. Nelengva diena: misija, per kurią buvo nukautas Osama bin Ladenas, specialiųjų JAV operacijų pajėgų kario akimis.
Vilnius: Alma littera, 2013. ISBN 9786090109366.

“Nelengvojoje dienoje” Markas Owenas ir dvidešimt keturi rinktiniai vyrai, elitinė specialiųjų pajėgų komanda, ruošiasi svarbiausiai savo gyvenimo užduočiai. Skrenda šturmuoti bin Ladeno komplekso, patiria sraigtasparnio avariją. Šioje knygoje išgirsite lemiamą šūvį ir istorinį radijo pranešimą, bylojantį, kad bin Ladeno nebėra tarp gyvųjų. Knygoje nusikeliama į Amerikos karinę bazę ir aprašoma geriausiųjų iš geriausiųjų kovotojų istorijoje atranka ir mokymai. Markas Owenas pasakoja apie svarbiausią ruonių iššūkį – pasiekti aukščiausią fizinės ir psichologinės ištvermės lygį, apie daugybę slaptų misijų ir savo komandos gyvenimą po rugsėjo 11-osios įvykių. Pasakodamas tikrąją istoriją ruonių, kurių talentas, gebėjimai, patirtis ir išskirtinis pasiaukojimas pelnė vieną didžiausių karo su teroru pergalių, šia knyga Markas Owenas pagerbia vyrus, dėl savo šalies rizikuojančius viskuo, ir kartu supažindina su nepagražinta specialiųjų JAV operacijų pajėgų karių kasdienybe.

VAITKEVIČIUS, Vykintas ir Aistė PETRAUSKIENĖ. Lietuvos partizanų valstybė.
Vilnius: Alma littera, 2019. ISBN 9786090139479.

Partizaninis karas tūkstantmetėje Lietuvos istorijoje – viena akimirka. Tačiau jos blyksnio šviesa dar krinta ant mūsų!
Atsiversti šią knygą „Lietuvos partizanų valstybė” – pirmą kartą partizanų dokumentų, spaudos, nuotraukų kalba ir laisvės kovų dalyvių lūpomis papasakotą istoriją – tas pats, kaip atkelti lig šiol slėptą bunkerio dangtį ir leistis į nepaprastą kelionę.
Prof. dr. Vykintas Vaitkevičius ir dr. Aistė Petrauskienė pateikia naują 1944–1953 m. partizaninio karo interpretaciją. Vaizdingai atskleidžiama, kas yra partizanai ir kokie buvo jų kovos tikslai. Knyga kupina naujų faktų, nežinomų gyvenimo istorijų, unikalių nuotraukų, niekada nelankytų paveldo vietų žemėlapių su koordinatėmis.

ADAMSKY, Dima. The culture of military innovation: the impact of cultural factors on the Revolution in Military Affairs in Russia, the US, and Israel.
Stanford, CA: Stanford University Press, 2010. ISBN 9780804769518.

    Knygoje nagrinėjama kultūrinių veiksnių įtaka karinėms naujovėms. Galima būtų manyti, kad šalys, naudojančios panašias technologijas, patiria panašius suvokimo ir požiūrio pokyčius apie karybą, tačiau intelektinė karinių reikalų revoliucijos istorija Rusijoje, JAV ir Izraelyje rodo kitaip. Beveik dešimtmetį JAV kūrė technologijas ir ginkluotę nesuvokdamos egzistuojančių karybos paradigmų.Sovietų „naujoji pergalės teorija“ atspindi konceptualizavimą, kuris vyko chronologiškai su technologijų įsigijimais. Izraelis pirmasis panaudojo ginkluotę mūšio lauke, bet paskutinis sukūrė koncepcijos gaires, kurios patvirtino revoliucijos padarinius. Pasitelkiant pirminius šaltinius, kurie anksčiau buvo visiškai neprieinami, ir pasiskolinant analizės metodus iš politikos mokslo, istorijos, antropologijos ir kognityvinės psichologijos, knygoje siūlomas kultūrinis šios sunkiai suprantamos transformacijos kare paaiškinimas. Knygoje „Karinių naujovių kultūra“ (angl. „The Culture of Military Innovation”) pateikiamas sistemingas, išsamus ir unikalus analitinis požiūris, kuris gali būti pritaikytas kitose painiose strateginėse situacijose. Nors įžvalgos yra pateikiamos konkrečios istorinės patirties kontekste, jos atskleidžia svarbius padarinius, susijusius su konvencinėmis, subkonvencinėmis ir nekonvencinėmis saugumo problemomis. Būtent dėl to ši knyga yra puikus šaltinis praktikams, mokslininkams, mokytojams ir saugumo studijų studentams.